تولید یخچال دارویی

امروزه نگهداری از داروها و واکسن های مختلف در شرایط ویژه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. به همین منظور دستگاه ها و یخچال های مختلفی جهت حفظ اصولی دارو ساخته و تولید شده است. در این مطلب ما سعی کرده ایم تا اطلاعات مفیدی در زمینه یخچال دارویی برای شما مهیا کنیم. پس اگر به کسب اطلاعات بیشتر در مورد این یخچال ها علاقه مند می باشید تا انتها ما را دنبال کنید.

یخچال دارویی چیست

به یخچال هایی که یک محیط ایمن و خنک برای نگهداری انواع داروهای پزشکی و درمانی ایجاد می کنند یخچال دارویی گفته می شود. که در مراکز مختلفی همچون داروخانه های بزرگ و کوچک راه اندازی می شود. از دیگر مراکز مورد استفاده این یخچال ها می توان به بیمارستان ها ،آزمایشگاه و درمانگاه ها اشاره کرد تا با استفاده از این یخچال ها داروهای مورد نیاز خود را در مدت زمان مشخص به راحتی نگهداری و حفظ نمایند.

این یخچال ها به گونه ای ساخته شده اند تا داروهای مختلف پزشکی را در دمای 2 تا 10 درجه سانتی گراد نگهداری نمایند. و این قابلیت را دارا می باشند که شما دما و سرمای داخل یخچال را به هر شکل که میخواهید تنظیم نمایید و متناسب با نوع دارو یا واکسن عدد مورد نظر خود را قرار دهید و دمای مورد نیاز خود را ایجاد کنید. نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم مربوط به قیمت یخچال های دارویی است. که با توجه به تنوع در ابعاد و همچنین مدل ها و برندهای مختلف موجود در بازار نمی توان یک قیمت و هزینه ثابت را اعلام کرد.  شما با توجه به کارایی که مد نظر دارید باید مناسب ترین یخچال با قیمت و کیفیت خود را شناسایی و خریداری کنید.

مشخصات کلی یخچالهای مدل دارویی

به طور کلی این یخچال ها به مانند انواع دیگر یخچال های صنعتی دارای یک بدنه محکم و ضد خش و زنگ زدگی می باشند که ابعاد و تعداد درب های آنها نیز بسیار متنوع است و شما با توجه به فضایی که در اختیار دارید باید یک مدل را انتخاب نمایید. البته این یخچال ها دارای یک سری امکانات ویژه تر نسبت به مدل های دیگر می باشند. که از مهم ترین آنها می توان به سیستم های خنک کننده دقیق، نرم افزار پیشرفته نظارت بر دما و سیستم های هشدار دهنده اشاره کرد که تاثیر بسیار زیادی در حفظ بهتر داروها خواهد داشت.

درب این یخچال ها به صورت شیشه ای است. که این امکان را به شما می دهد تا داخل یخچال را مشاهده نمایید و البته جنس شیشه ها از نوع نشکن می باشد. تعداد طبقات در این نوع از یخچال ها بستگی به ابعاد انتخابی شما دارد. اما معمولا از 3 تا 8 طبقه می باشند که قابلیت تغییر ارتفاع طبقات را نیز دارا هستند. و در نهایت باید به عایق بندی خوب این یخچال اشاره کنیم که به صورت فوم پلی اورتان بوده و از اتلاف انرژی جلوگیری می کند.

برخی از ویژگی های یخچالهای دارویی

یخچال های دارویی دارای ویژگی و مزیت های بسیار زیادی می باشند که مهم ترین آن جلوگیری از خراب و فاسد شدن انواع دارو و لوازم پزشکی است. از دیگر ویژگی های این یخچال ها می توان به سیستم یخ زدای خودکار. سیستم گردش هوا قوی. قابلیت استفاده آسان از آنها. مجهز به کنترلر دیجیتال جهت نمایش و تنظیم دما و آلارم در برخی از این یخچال ها و کلی خصوصیت دیگر اشاره کرد.

اصول نگهداری از دارو

همانطور که می دانید حفظ و نگهداری از دارو بسیار مهم می باشد.  برخی از داروها باید در شرایط ویژه تری نگهداری شوند تا از فاسد شده آنها جلوگیری شود. به همین منظور یخچال های مختلفی تولید شده است تا این کار را برای بیمارستان ها و داروخانه های سراسر کشور آسان نماید. به طور کلی داروها در سه دمای مختلف نگهداری می شوند.  یکی از آنها نگهداری دارو در دمای اتاق است و دو مدل دیگر به ترتیب مربوط به دماهای خنک و سرد می باشد که البته برخی از داروهای خاص نیاز به فریزر دارند.

خب همانطور که توضیح دادیم داروها در دماهای مختلف باید حفظ شوند و یک سری اصول مهم در نگهداری آنها یاد رعایت شود که از مهم ترین آنها می توانیم به مواردی همچون نگهداری دارو در یخچال با دمای مناسب دارو ،دور نگه داشتن برخی از داروها از رطوبت یا نور و جلوگیری از قرار گرفتن بعضی از دارو در برابر حرارت اشاره کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *